Ten zestaw ćwiczeń to krok w kierunku niezniszczalnych zawiasów.
Jeśli:
- miałeś uraz kolana
- chcesz zmniejszyć ryzyko kontuzji
- potrzebujesz kolan do sportu
- miewasz uczucie niestabilności
ten program jest dla Ciebie!
Niestabilne kolano
Kolano to staw o złożonej mechanicznie budowie. Niewielkie uszkodzenie, najczęściej łąkotki lub więzadła, zaburza równowagę sił i może łatwo rozwinąć się w niestabilność. Czasem nie potrzeba urazu, wystarczy przeciążyć staw.
Struktury bierne kolana są silnie wspomagane przez mięśnie. Nie liczy się tylko ich siła. Układ nerwowy decyduje o tym, czy poszczególne włókna mięśni włączają się do pracy we właściwym momencie.
Możesz wzmocnić czynną stabilność kolan i zapewnić im większą odporność na obciążenia. Musisz tylko przełączyć układ nerwowy na najwyższy poziom, zmusić go do odpalenia nawet słabych ogniw mięśniowych.
Rehabilitacja i prewencja urazów kolana
W prostocie siła. Wybrałem dla Ciebie 3 ćwiczenia o ogromnym potencjale wpływania na układ nerwowy. Dzięki nim pobudzisz do pracy wszystkie partie mięśniowe kluczowe dla utrzymania czynnej stabilizacji kolan.
Nie jest to trening typowo siłowy – nie wykorzystuje obciążeń zewnętrznych, bo też nie o ciężar w nim chodzi. Jednak, nawet jeśli na co dzień uprawiasz sport, szansa na „zakwasy” jest duża – to cena włączania rzadko używanych aktonów mięśniowych.
Możesz być pewien, że powtarzając prezentowany trening, Twoje ciało nauczy się angażować maruderów i Twoje kolana wreszcie będą bezpieczne.
JEŚLI JESTEŚ ŚWIEŻO PO URAZIE LUB OPERACJI, BĄDŹ OSTROŻNY. Często wykorzystuję podane ćwiczenia jako fizjoterapeuta. Pracując ze skomplikowanymi przypadkami niestabilności, wiem kiedy jest czas
na wprowadzenie danego ćwiczenia, jak je zmodyfikować, oraz kiedy może przynieść więcej szkody niż pożytku. ĆWICZ Z GŁOWĄ!
Ćwiczenie na kolano nr 1: wypady.
Dzięki wypadom zaangażujesz najsilniejszy mięsień stawu kolanowego: czworogłowy uda. Wybrałem wypady w tył, aby zmniejszyć kompresję stawu, a jednocześnie skupić się na technice. Poziom trudności: 1/3.
Zwróć uwagę na proste plecy.
Główna praca jest ukierunkowana na nogę przednią. Pilnuj, żeby Twoje kolano nie uciekało do środka lub na zewnątrz.
Zbaczanie kolana do środka to najczęstszy błąd. Żeby go uniknąć, początkowo ćwicz przed lustrem.
- Ćwiczenie buduje bazową siłę, jest ważne zwłaszcza dla niezbyt wytrenowanych osób.
- Spróbuj wykonać 20 powtórzeń, cofając raz prawą, raz lewą nogę.
- Wykonywane boso jest trudniejsze - wymaga bowiem właściwej stabilności stawu skokowego.
- Jeśli jednak Twoje kolano ucieka na boki (tak, jak na ostatnim zdjęciu), ćwicz w sportowych butach.
- Stabilność ruchu jest najważniejsza. Zbaczanie poza linię właściwego ruchu nawet o kilka centymetrów powoduje znaczne i niepożądane naprężenia w stawie kolanowym i wymaga
korekty. W razie wątpliwości, proś o pomoc fizjoterapeutę.
Czytaj też:
Write a comment
Arleen Calnan (Thursday, 02 February 2017 04:27)
Hey! Would you mind if I share your blog with my myspace group? There's a lot of people that I think would really appreciate your content. Please let me know. Thanks