Ćwiczenia w czasie ciąży

Rehabilitacja i ćwiczenia w ciąży.

Spodziewasz się dziecka?

 

Przeczytaj, jakie wyzwania stoją przed Twoim organizmem, jak zmienia się ciało w czasie ciąży i jak najlepiej przygotować się do wysiłku porodu.

Ciąża to wyzwanie

Wysiłek energetyczny podczas porodu porównuje się do przejścia maratonu. A zaraz po nim potrzeba mnóstwo siły do opieki nad swoim nowonarodzonym dzieckiem. Należy więc odpowiednio przygotować do tego swoje ciało. W celu utrzymania sprawności układu krążeniowego, oddechowego i mięśniowego zaleca się uprawianie ćwiczeń o umiarkowanej intensywności przez cały okres ciąży i w okresie poporodowym.

Zmiany w ciele kobiety

W okresie ciąży dochodzi do znacznych zmian w organiźmie kobiety. Znaczny przyrost masy ciała i powiększająca się macica powodują przesunięcie środka ciężkości w przód i górę. Konsekwencją tego jest kompensacyjne przesunięcie górnej części tułowia w przód i w tył, nieznaczne przesunięcie w stawach skokowych i biodrowych, zwiększenie lordozy lędźwiowej i kifozy piersiowej. Zmiany te mogą powodować bóle kręgosłupa. Wydzielanie hormonu relaksyny w czasie ciąży nadmiernie rozluźnia więzadła i mięśnie głębokie, przygotowując macicę do porodu. Powiększająca się macica ogranicza miejsce narządom wewnętrznym, zaburzając ich funkcjonowanie. Serce zaczyna pompować więcej krwi.

Ćwiczenia w czasie ciąży - co dają?

Umiarkowany wysiłek fizyczny w ciąży wpływa korzystnie na pracę serca, płuc i innych narządów. Zwiększa cyrkulację krwi, dotleniając wszystkie narządy matki i dziecka. Aktywne ciężarne mają lepszą tolerancję na wysiłek w ciąży i w czasie porodu. Ćwiczenia wzmacniające pomogą w niwelowaniu bóli kręgosłupa, wzmacniając mięśnie grzbietu. Ważny jest także trening ogólnokondycyjny, wzmacniając mięśnie ramion, ud, pośladków. Mocne mięśnie będą niezbędne podczas porodu i opieki nad dzieckiem. Ćwiczenia uelastycznią mięśnie krocza, ucząc je zarówno aktywnego napięcia, jak i rozluźnienia. Dzięki czemu zmaleje ryzyko wysiłkowego nietrzymania moczu. Aktywność fizyczna przyspieszy przemianę materii, dzięki czemu zauważa się mniejszy przyrost masy ciała i co za tym idzie, rzadsze występowanie otyłości, a po porodzie szybszy powrót do formy. Ćwiczenia fizyczne wywierają także pozytywny wpływ na psychikę ciężarnej, zmniejszając lęk spowodowany akcją porodową.

Twój trening w ciąży

Ćwiczenia w okresie ciąży pomogą usprawnić poród, skrócić czas poszczególnych okresów porodu, dadzą ukojenie w ciąży oraz pozytywną energię.

 

Artykuł przygotowała Anna Gacka

Dylematy ortopedyczne  i rehabilitacyjne w czasie ciaży

Problem z kolanem, operacja w trakcie II trymestru, intensywna rehabilitacja i... szczęśliwe zakończenie. Program rehabilitacji tej pacjentki musiał być w pełni zindywidualizowany - zapraszamy do obejrzenia!