Ostry ból kręgosłupa? Oto ZŁOTA ZASADA POSTĘPOWANIA w przypadku DYSKOPATII. Twój rehabilitant miał rację...

Rehabilitacja warszawa poleca: zasady leczenia dyskopatii.

Przedstawiam pogląd amerykańskich towarzystw medycznych na jeden z bardziej rozpowszechnionych mitów dotyczących leczenia kręgosłupa.

Twój problem: ból kręgosłupa

Ból pleców potrafi zaatakować nagle, na przykład w momencie niefortunnego pochylenia się,  dźwignięcia, a czasem po dłuższym i niezbyt wygodnym siedzeniu. Jeśli tak właśnie zaczął się Twój problem, w 8 na 10 przypadków oznacza to dyskopatię.

Dyskopatia, czyli uszkodzenie krążka

Uszkodzenie krążka międzykręgowego daje efekt w postaci bólu pleców, często promieniującego. Ból może promieniować do pośladka lub nawet niżej, do kończyny dolnej, a w przypadku dyskopatii szyjnej - do ramienia.

Rehabilitacja kręgosłupa, czy odpoczynek?

Pacjenci, których problem dotyka po raz pierwszy, najczęściej trafiają po prostu do lekarza rodzinnego. Jego zalecenia najczęściej ograniczają się do farmakoterapii (leki przeciwbólowe, przeciwzapalne), oraz porady dotyczącej ruchu.


Klasyczna porada mówiła o kilkudniowym odpoczynku w łóżku. Jednak nowoczesna medycyna dyskredytuje ten pogląd. Okazuje się, że unieruchomienie wydłuża czas powrotu chorego do pracy, opóźnia proces naturalnego gojenia uszkodzonych struktur krążka międzykręgowego, a także wydłuża czas zależności od środków przeciwbólowch.

Złota zasada: bądź aktywny

Najbardziej aktualne wytyczne dla lekarzy rodzinnych, ortopedów, fizjoterapeutów, podkreślają złotą zasadę: doradź pacjentowi, by był aktywny.


Powołuję się na źródło: Diagnosis and Treatment of Low Back Pain: A Joint Clinical Practice Guideline from the American College of Physicians and the American Pain Society, Clinical Guidelines,

Dlaczego rehabilitacja wygrywa z leczeniem biernym?

Słynna pozycja krzesełkowa może przynieść ukojenie mocno cierpiącemu pacjentowi - nawet fizjoterapeuci często polecają ją dla chwilowego odciążenia kręgosłupa. Jednak pozostawanie w łóżku przez dzień lub dwa może nasilić dolegliwości.

 

Chroniąc kręgosłup, chcemy jednocześnie poprawić warunki gojenia. Codzienny, nieobciążający ruch pomaga odżywić chory dysk, podobnie jak rozważne ćwiczenia. Wówczas leczenie przebiega szybciej i z mniejszym bólem.


Jeśli chcesz wiedzieć więcej, sprawdź też inne artykuły o terapii kręgosłupa.

Write a comment

Comments: 0