Trening a dyskopatia

Nie każdy rodzaj treningu jest wskazany przy ostrym bólu kręgosłupa!

Trenujesz, prowadzisz zdrowy styl życia? Wspaniale! Jeśli jednak dopadł Cię ostry ból kręgosłupa, nie wszystkie ćwiczenia są wskazane. Dowiedz się, których unikać, a które mogą pomóc w szybszym powrocie do formy.

Czy ruch jest dobry dla kręgosłupa?

Ruch jest najskuteczniejszym środkiem zapobiegającym bólom pleców. Niemal każdy amatorsko uprawiany sport zmniejsza ryzyko poważnych chorób kręgosłupa, czy typowego dla ludzi pracujących na siedząco bólu napięciowego.


Jednak gdy dojdzie do choroby - najczęściej ostrego zespołu bólowego w przebiegu "świeżej" dyskopatii - należy zachować większą ostrożność. Tkanki kręgosłupa są nadwrężone, a więc mniej wytrzymałe. Jesli zaaplikujesz sobie nieprzemyślany trening, możesz bardziej je uszkodzić i przedłużyć powrót do zdrowia.

Ruch jako lekarstwo na dyskopatię

Niegdysiejsze zalecenia lekarskie przy ostrej dyskopatii brzmiały: "Bed rest", czyli leżenie w łóżku przez kilka tygodni.

 

Jednak nowsze badania medyczne wykazały, że takie podejście przedłuża powrót do zdrowia. Wynika to z tego, że ruch odżywia krążki międzykręgowe i inne tkanki kręgosłupa, pozwalając im lepiej się goić. Zmniejszają też ryzyko nawrotów dyskopatii.

 

Aktualnie obowiązujące amerykańskie wytyczne: "Stay active!" - oznaczają tyle, co "Bądź aktywny, gdy tylko jest to możliwe".

 

Generalna zasada: ruszaj się, ale słuchaj swojego ciała. Jeśli jakiś ruch nie powoduje bólu, ostrożnie kontynuj ćwiczenia.

 

(Czytaj więcej o wytycznych American College of Physicians and the American Pain Society).

Dobre i złe ćwiczenia na kręgosłup.

Jeśli Twój ból jest wynikiem nadmiernego napięcia mięśniowego, bądź stresu - ćwicz bez obaw! Trening nie niesie poważnego ryzyka, a niemal zawsze pomaga zmniejszyć problem.


Jeśli jednak doświadczasz ostrego bólu w przebiegu nagłej dyskopatii - potraktuj poniższe przykłady jako obowiązujące zalecenia, które pomogą w leczeniu.


Jeśli nie jesteś pewien, co Ci dolega, oraz czy trenig jest wskazany - udaj się do specjalisty. Odpowiednio przeszkolony fizjoterapeuta bądź ortopeda/neurolog pomogą ustalić przyczynę bólu.

BÓL MIĘŚNIOWY: ĆWICZ SWOBODNIE. DYSKOPATIA: STOSUJ SIĘ DO ZALECEŃ!!!

1.Dźwiganie: niezalecane.

Rehabilitacja kręgosłupa, oraz dźwiganie ciężarów nie idą ze sobą w parze. Wątpliwości? - konsultacje Warszawa, Żoliborz, Bielany.

Dźwiganie to sytuacja krytyczna. Nieutrzymanie poprawnej pozycji z prostymi plecami - często wywołuje dyskopatię. Martwy ciąg na siłowni wymaga perfekcyjnej techniki. Nawet gdy jesteś pewien poprawnego wykonania nie rób go, gdy bolą Cię plecy.

Masz dyskopatię - unikaj ćwiczeń z maksymalnym ciężarem. Wątpliwości? - konsultacje Warszawa, Żoliborz, Bielany.

W większości przypadków, nie ma potrzeby rezygnować z takich ćwiczeń, jak pompki/wyciskanie na ławce, ćwiczenia z hantlami, przysiady, podciąganie. W ostrej dyskopatii unikaj maksymalnych ciężarów - zwiększają ciśnienie w kanale kręgowym, możesz poczuć ból.

2. Pływanie: zalecane.

Pływanie jest dobre nawet w ostrym bólu kręgosłupa! Wątpliwości? - konsultacje Warszawa, Żoliborz, Bielany.

Pływanie to jedna z najbezpieczniejszych aktywności.

W wodzie zmniejsza się nacisk na krążki międzykręgowe, mięśnie pracują, jednocześnie tonizując się (relaksując). Ukrwienie chorych struktur kręgosłupa poprawia się i pozwala szybciej dojść do zdrowia.

3. Jazda na rowerze: zalecana warunkowo.

Rower i plecy wygięte - to zły pomysł, gdy boli kręgosłup. Wątpliwości? - konsultacje Warszawa, Żoliborz, Bielany.

- Jazda rowerem nie może odbywać się w pozycji mocno pochylonej. Plecy wygięte w łuk na wzór zawodowego kolarza nie pomogą, gdy boli Cię kręgosłup.

- W ostrej dyskopatii należy też unikać jeżdżenia po nierównościach terenu - wstrząsy mogą podrażnić krążek międzykręgowy.

Prosty kręgosłup, brak wstrząsów - można jechać. Wątpliwości? - konsultacje Warszawa, Żoliborz, Bielany.

- Wyprostowana pozycja powinna pozwolić na korzystanie z roweru nawet, gdy problemem jest ostra dyskopatia, czy kręgozmyk.

4. Joga: niezalecana.

Joga jest dobra by zapobiegać bólom pleców, a nie leczyć dyskopatię. Wątpliwości? - konsultacje, rehabilitacja Warszawa, Żoliborz, Bielany.

Jeśli ból pleców pochodzi od stresu i napięcia - rozciąganie i joga to najlepsze, co można zrobić. Jednak wiele z tych ćwiczeń jest absolutnie przeciwwskazana przy dyskopatii i ostrym kręgozmyku! Ustal przyczynę, dopiero potem dobieraj ćwiczenia.

Skłon do podłogi - unikaj tego, gdy masz dyskopatię! Wątpliwości? - konsultacje Warszawa, Żoliborz, Bielany.

Gdy Twój ból jest ostry, oraz jeśli podejrzewasz dyskopatię, unikaj skłonów do ziemi. Nie wykonuj też skrętoskłonów.

 

Dlaczego? Obciążenie na krążek międzykręgowy jest zbyt duże. Plecy wygięte w łuk, pod ciężarem ciała, dają duże siły ścinające na tylne części krążków międzykręgowych - to

miejsca najbardziej narażone na dyskopatię.

...alternatywa: wybrane ćwiczenia rozciągające.

Ćwiczenia rozciągające to ważny element rehabilitacji kręgosłupa. Wątpliwości? - konsultacje Warszawa, Żoliborz, Bielany.

Korzystaj za to z dobrodziejstw ćwiczeń rozciągających przód i wnętrze uda - rozluźnianie tych partii może dać sporą ulgę w bólu pleców.

 

Delikatne przeprosty mogą pomóc, ale wymagają ostrożności - najlepiej dobierze je fizjoterapeuta.

5. Bieganie - niezalecane.

Uszkodzony krążek międzykręgowy nie lubi wstrząsów. Wątpliwości? - konsultacje, rehabilitacja Warszawa, Żoliborz, Bielany.

Bieganie poprawia samopoczucie i stan naszych pleców - to naprzemianstronna aktywność mięśniowa, która odżywia struktury kręgosłupa. Jednak przy najostrzejszych stanach bólowo-zapalnych, uderzenia o podłoże mogą podrażnić chore struktury dyskowe.

...alternatywa: marsz, nordic walking.

Spacery, marsz - to podstawowy ruch uzupełniający rehabilitację kręgosłupa. Wątpliwości? - konsultacje Warszawa, Żoliborz, Bielany.

Tej wady pozbawiony jest marsz. Spacer zalecany jest w dowolnej ilości. Możesz też użyć kijów do nordic walking, lub podkręcić tempo korzystając z orbitreka na siłowni - popracujesz nad wydolnością, oraz kondycją kręgosłupa, bez ryzyka.