gdy dziecko krzywo siedzi, chodzi lub biega...

Podejrzewasz wadę postawy u dziecka?

 

Nie zastanawiaj się, czy z tego "wyrośnie".

Nie czekaj tygodni na skierowanie do specjalisty, a potem na wizytę, która może potrwa 5 minut.

 

Po prostu umów dziecko do fizjoterapeuty Cornelus Clinic.

 

Badanie postawy, pełna informacja o zaleceniach, to kwestia 1 wizyty. I już wiesz!

od badania postawy do zaleceń

jak zajmujemy się dziećmi z wadą postawy w cornelus clinic:

  • Przeprowadzamy dokładne badanie postawy ciała: obserwujemy dziecko w statyce i w czasie ruchu, oglądamy zdjęcie RTG. Szukamy asymetrii, wad postawy i problemów, ale także mocnych stron na których można oprzeć plan ćwiczeń korekcyjnych.
  • Określamy umiejętność autokorekty i ustalamy plan rehabilitacji: w domu, z okresową kontrolą? Czy jak najwięcej ćwiczeń pod kontrolą fizjoterapeuty?
  • Przygotowujemy tkanki do korekty. Jeżeli mięśnie i powięzi trzymają dziecko w wadzie, należy je rozciągnąć, stosując techniki stretchingu, post-izometrycznej relaksacji, i inne techniki terapii manualnej.
  • Dobieramy ćwiczenia w których najlepiej i najłatwiej jest dziecku skorygować wadę - najlepiej, aby mogło je wykonywać nawet samo w domu. Ćwiczenia z metod terapeutycznych typu FITS, PNF - są u nas standardem.
  • Dbamy o odrobinę dobrej zabawy, aby ruch nie kojarzył się jedynie z przykrym obowiązkiem!

Chcę rozwiązać problem wady postawy! Umawiam wizytę na diagnostykę fizjoterapeutyczną lub rehabilitację: online lub telefonicznie/sms: 728 200 185.

 

Czytaj dalej! Z poniższego artykułu dowiesz się:

Jak cenna jest prawidłowa postawa ciała?

Jakie są zasady rehabilitacji najczęstszych wad: skoliozy, wad stóp, koślawych kolan?

Niespodzianka: czy wkładki ortopedyczne pomagają?

prawidłowa postawa ciała - czemu jest ważna?

Im lepsza postawa ciała i większa jego sprawność - tym lepiej dla zdrowia dziecka i później dorosłego. Optymalna postawa ciała pozwala sprawia, że dobrze znosimy obciążenia wynikające z zadań ruchowych, ale też obciążenia statyczne: mając wadę postawy, trudniej jest uprawiać sport, ale też siedzieć wiele godzin przy biurku.

 

Przykładowo, znacznego stopnia płaskostopie może uniemożliwić skuteczne wybijanie się podczas biegu, a kręgosłup z zaburzonymi krzywiznami np. skoliozą, może boleć po bieganiu lub treningu siłowym, ale też po godzinach spędzonych przy komputerze.

badania wad postawy

Poszczególne segmenty ciała są ze sobą powiązane. Przykłady widzimy codziennie w naszej pracy rehabilitacyjnej: złe ustawienie stóp pogłębia koślawość kolan, asymetria miednicy wiąże się ze skoliozą, i tak dalej. Dlatego podstawą dobrze wykonanego badania postawy jest ocena pacjenta obejmująca całe ciało: stopy i stawy skokowe, kolana, biodra i miednicę, kręgosłup, barki.

 

W badaniu fizjoterapeucie pomocne są dodatkowe sprzęty. W Cornelus Clinic badanie płaskostopia wspomagamy podoskopem, badanie kręgosłupa (diagnostyka skoliozy) - skoliometrem.

 

Czasem badanie postawy ciała wskazuje, że należy pogłębić diagnostykę na przykład o badania obrazowe. Fizjoterapeuta może wówczas zasugerować, jakie badania dodatkowe będą przydatne i gdzie należy się udać, by je wykonać.

rehabilitacja skoliozy

czym jest skolioza?

Rehabilitacja postawy skoliotycznej (asymetrii tułowia) lub skoliozy (skrzywienie boczne kręgosłupa powyżej 10 stopni) powinno być dobrane do pacjenta. Inaczej prowadzi się ćwiczenia z dzieckiem, które skoliozę (asymetrię) ma od niemowlęctwa, inaczej ze skoliozą nabytą.

 

Dlatego aby ustalić plan rehabilitacji skoliozy, należy zebrać wywiad z rodzicami, obejrzeć dziecko w statyce i w ruchu, w razie podejrzeń wykonać zdjęcie RTG kręgosłupa. Skolioza, jak większość wad postawy, zazwyczaj nie boli gdy się zaczyna, i podobnie jak inne wady często pogłębia się w okresie wzrostu dziecka. Stąd tak ważne jest badanie postawy ciała, gdy tylko zaniepokoi nas to jak dziecko "krzywo" siedzi, stoi lub biega.

 

Tendencja do skoliozy kręgosłupa ma między innymi podłoże genetyczne, dlatego szczególnie warto sprawdzać dzieci, których rodzice lub rodzeństwo wykazują wadę postawy, asymetrię kręgosłupa. Wcześnie wykryta skolioza I stopnia wymaga mniej ćwiczeń i zabiegów rehabilitacyjnych, choć regułą jest kontrola i ćwiczenia profilaktyczne do zakończenia wzrostu szkieletu.

czy rehabilitacja skoliozy jest trudna?

Im większa skolioza - bardziej zaawansowana wada postawy, tym więcej wysiłku trzeba włożyć, by zatrzymać progres choroby lub cofnąć asymetrię. Skolioza większa niż 25 - 30 stopni pogłębia się łatwiej i szybciej, a deformacje trwałe obejmują już nie tylko więzadła, powięzi i mięśnie, ale też kościec kręgosłupa.

 

Wystąpienie skoliozy u dziecka młodszego, które może jeszcze mocno rosnąć, rokuje gorzej, bowiem wada kręgosłupa ma tendencję do pogłębiania się w czasie skoków wzrostowych. Z drugiej strony pozytywne jest, że jeśli zatrzymamy skoliozę na poziomie umiarkowanym do zakończenia okresu wzrostu pokwitaniowego, wada się stabilizuje i nie grozi jej znaczące pogorszenie w dorosłym życiu.

jak leczy się skoliozę?

Nieznaczne asymetrie tułowia mogą poprawiać się, jeżeli tylko zadbamy o prawidłową postawę ciała w szkole i domu. W takich wadach pomaga też uprawianie sportu czy duża ilość rekreacji ruchowej. Przy postawie skoliotycznej, czyli asymetrii kręgosłupa mniejszej niż 10 stopni, dobrze jest już wprowadzić specyficzne ćwiczenia korekcyjne, które będą rozciągać mięśnie przykurczone, a wzmacniać osłabione.

 

Skolioza I stopnia oznacza już potrzebę regularnej rehabilitacji. Zależnie od motywacji i umiejętności pacjenta, może on nauczyć się ćwiczeń korekcyjnych pod okiem fizjoterapeuty, a następnie ćwiczyć w domu. Przy regularnej kontroli można stwierdzić, czy takie postępowanie przynosi efekt. Najlepszy efekt przynoszą codzienne ćwiczenia. Taki model postępowania bywa bardzo skuteczny u dzieci z dobrą świadomością własnego ciała (tancerze, tancerki), pomaga także ogólna sprawność (sportowcy). Warunkiem jest zdolność autokorekty, bowiem ćwiczenia wykonywane nawet sumiennie, ale niedokładnie nie pozwolą poprawić postawy ciała.

 

Skolioza II stopnia wymaga już dużej dawki ćwiczeń a nierzadko jest wspomagana leczeniem gorsetowym. Gorset korygujący nie jest może zbyt wygodny, może również przeszkadzać estetycznie (zwłaszcza u nastolatków), ale często pomaga wraz z ćwiczeniami uniknąć pogłębienia skoliozy do postaci operacyjnej.

 

Skolioza III stopnia to często konieczność leczenia operacyjnego, po której nadal ważne są ćwiczenia. Tak ciężkie przypadki nie są zbyt częste i staramy się zrobić wszystko, aby do nich nie dopuścić.

jak wygląda rehabilitacja skoliozy w cornelus clinic warszawa bielany / bemowo

Jeśli Twoje dziecko "krzywo" siedzi, a Ty odkładasz sprawdzenie tego na później, bo:

  • może przesadzasz, a może dziecko po prostu z tego "wyrośnie"
  • to długa droga ("pójść do lekarza, załatwić skierowanie do ortopedy, nigdy nie ma na to czasu")
  • ze skierowaniem nie wiesz, do kogo pójść ("żeby się znał i nie zakończył badania po 2 minutach")
  • wątpisz, czy dziecko będzie chciało ćwiczyć ("i tak do lekcji nie można go zagonić, jeszcze zajęcia z angielskiego, a co dopiero...")

...po prostu umów dziecko do Cornelus Clinic i miej to z głowy!

od badania postawy do zaleceń w 1 spotkanie!

  • Przeprowadzamy dokładne badanie postawy ciała: obserwujemy dziecko w statyce i w czasie ruchu, oglądamy zdjęcie RTG. Szukamy asymetrii, wad postawy i problemów, ale także mocnych stron na których można oprzeć plan ćwiczeń korekcyjnych.
  • Określamy umiejętność autokorekty i ustalamy plan rehabilitacji skoliozy: w domu, z okresową kontrolą? Czy jak najwięcej ćwiczeń pod kontrolą fizjoterapeuty?
  • Przygotowujemy tkanki do korekty. Jeżeli mięśnie i powięzi trzymają dziecko w wadzie, należy je rozciągnąć, stosując techniki stretchingu, post-izometrycznej relaksacji, i inne techniki terapii manualnej.
  • Dobieramy ćwiczenia na skoliozę, w których najlepiej i najłatwiej jest dziecku skorygować wadę - najlepiej, aby mogło je wykonywać nawet samo w domu. Ćwiczenia z metod terapeutycznych typu FITS, PNF - są u nas standardem.
  • Dbamy o odrobinę dobrej zabawy, aby ruch nie kojarzył się jedynie z przykrym obowiązkiem!

Umawiam badanie wady postawy lub rehabilitację: online lub tel/sms: 728 200 185.

rehabilitacja: płaskostopie, stopy płasko koślawe, szpotawe i inne wady stóp

czym jest płaskostopie?

Kości stopy tworzą łuki, co daje nam wspaniałą amortyzację. Łuki kostne stóp są podtrzymywane przez więzadła i mięśnie. Czasem ten układ nie działa prawidłowo, wówczas możemy mówić o wadach stóp - wśród nich najczęstszą jest płaskostopie.

 

Przy płaskostopiu dochodzi do obniżenia podbicia stopy, skoślawienia stawu skokowego (stopa płasko-koślawa) a skutkiem tego obniżenia jakości amortyzacji i przeciążania kostek, kolan, a nawet kręgosłupa. Ból potrafi pojawiać się już w dzieciństwie i być mylony z tzw. bólem wzrostowym.

czy rehabilitacja płaskostopia jest trudna?

Konstrukcja stóp jest wzmocniona przez mięśnie, a ich usprawnienie możliwe jest u każdego! Oznacza to, że stosując odpowiednie ćwiczenia stóp, możemy pracować nad wadą, zmniejszyć ją, a nawet wyeliminować.

 

Ćwiczenia na płaskostopie szybciej przynoszą efekt u osób, które nie mają jeszcze deformacji kostnych czy stawowych. Konieczna jest też regularność - zdrowe stopy trzeba wypracować!

jak wygląda rehabilitacja płaskostopia w cornelus clinic, warszawa bielany / bemowo

  • Wykonujemy badanie podoskopowe oraz ocenę postawy ciała.

Czy stopa jest płaska, czy płasko-koślawa? Jak zachowują się palce i stawy skokowe? Czy inne stawy: kolana, biodra, kręgosłup wykazują nieprawidłowości? Sprawdzimy!

  • Określamy czy wada jest utrwalona, czy dziecko potrafi czynnie skorygować stopy.

Czy to już wada stóp? Czy dziecko wymaga ćwiczeń korekcyjnych, wkładek ortopedycznych, prześwietleń? Czy będzie potrafiło ćwiczyć w domu, czy pod okiem fizjoterapeuty? Razem ustalimy strategię rehabilitacji wady postawy.

  • Wzmacniamy stopy!

Do rehabilitacji płaskostopia i innych wad stóp podchodzimy wszechstronnie. Stosujemy elementy terapii manualnej i rozciągania, jeżeli tkanki są przykurczone i trzeba je przygotować do ćwiczeń. Dobieramy ćwiczenia na stopy, w których najlepiej i najłatwiej jest uzyskać korekcję. Dajemy zalecenia do domu, aby rodzice wiedzieli co pomaga ich dziecku.

czy wkładki ortopedyczne pomagają? Fizjoterapeuta radzi:

Umawiam badanie wady postawy lub rehabilitację: online lub tel/sms: 728 200 185.

rehabilitacja: koślawe kolana, szpotaw kolana

wada postawy, która psuje kolana

Stawy kolanowe pozwalają nam biegać, skakać, uprawiać sport. Zdrowe kolana to skarb! Gdy nie działają jak powinny, wówczas pacjent może czuć ból lub ryzykować uraz.

 

Słyszałeś o bólach wzrostowych? Część z nich nie wynika wcale ze wzrostu dziecka, tylko z niewłaściwej pracy kolan pod obciążeniem!

 

Mechanicznie, kolano przekazuje obciążenia z ciała na podłoże. Powinno to robić liniowo! Spójrz na swoje dziecko kiedy skacze: czy kolana schodzą się do środka, czy widać asymetrię przy każdym lądowaniu?

 

Gdy kolana schodzą się do środka, mówimy o ich koślawości. Gdy są ustawione zbytnio na bok, to szpotawość. Zauważenie takiej nieprawidłowości to wskazanie do oceny motorycznej u fizjoterapeuty.

czy korekcja koślawości kolan jest trudna?

Gdy problem jest w budowie kości, mówimy o koślawości rzeczywistej. Gdy wynik badania postawy sugeruje taką ewentualność, pacjent jest odsyłany do ortopedy, a ten na podstawie badania RTG stawia rozpoznanie. Te nieliczne przypadki wymagają leczenia chirurgicznego i rehabilitacji, aby zmniejszyć przyszłe kłopoty z kolanami po osiągnięciu wieku dorosłego.

 

Koślawość kolan funkcjonalna, czyli nieprawidłowe ustawianie kolan w ruchu, to problem w 100 % możliwy do leczenia zachowawczego. Biomechanikę ruchu można bowiem poprawić ćwiczeniami i nauczyć pacjenta, jak poprawnie obciążać kończyny.

jak wyglądają ćwiczenia na kolana w cornelus clinic, warszawa bielany / bemowo

  • Przeprowadzamy dokładne badanie postawy ciała: obserwujemy dziecko w statyce i w czasie ruchu, rozważamy potrzebę zdjęcia RTG. Sprawdzamy wydolność mięśni tułowia (zwłaszcza brzucha), obręczy biodrowej (zwłaszcza pośladkowych), a także kolosalnie ważnych dla pracy kolan stóp.
  • Znajomość asymetrii, przykurczy, miejsc osłabionych, ale także mocnych stron pozwala stworzyć indywidualny plan ćwiczeń korekcyjnych. Zależnie od wieku, umiejętności i motywacji pacjenta, możemy stworzyć zestaw ćwiczeń domowych lub oprzeć plan rehabilitacji o pracę z fizjoterapeutą w gabinecie.
  • Dajemy zalecenia co do wkładek ortopedycznych, aktywności rekreacyjnej czy sportowej. Odpowiadamy na wszelkie wątpliwości, jak wzmacniać kolana dziecka.

Umawiam badanie wady postawy lub rehabilitację: online lub tel/sms: 728 200 185.